Schowek (0) Zaloguj się Załóż konto
» Czym jest ekogroszek?

Czym jest ekogroszek?

Odpowiednia metoda opału, najlepiej relatywnie tania i efektywna, spędza sen z powiek wielu Polakom. Wybranie czym będziemy ogrzewać nasz dom jest bardzo trudne – szczególnie, gdy pragniemy pogodzić odpowiednie dostarczanie ciepła z podejściem ekologicznym. Spalanie paliw kopalnianych kojarzy nam się głównie z masą popiołu, dymu i ciągłym doglądaniem, czy w piecu utrzymuje się wymagana temperatura. Spalanie to jednak może obejść się bez tych niewdzięcznych atrybutów, gdy wykorzystamy do ogrzewania ekogroszek.

Czym jest ekogroszek?

Jest to nowoczesne paliwo wytwarzane z wysokiej jakości węgla. Charakteryzuje się małym poziomem zawartości siarki (mniej niż 1%) i znikomą ilością substancji nie ulegających spalaniu. Ponadto dzięki swojej wysokiej kaloryczności, jest niezwykle efektownym źródłem ciepła. Produkowany jest na kształt granulatu o wielkości od 5 do 25 mm, dzięki czemu sprawdza się jako paliwo do dozowników automatycznych, jak i ręcznych. Ponadto, oprócz niskiego zawilgocenia i śladowych ilości szkodliwych związków siarkowych, dobrze spalany ekogroszek niemalże nie ulega spiekaniu, a do tego jest wysoce kalorycznym źródłem energii.

Eko w groszku

Czy można powiedzieć, że jest to paliwo ekologiczne? Choć może wydać się to zdumiewające, na to pytanie można odpowiedzieć zarówno twierdząco, jak i przecząco. Prawidłowo spalany ekogroszek, nie produkuje dużo popiołu ani dymu – co z pewnością jest dużym plusem. Pod tym względem jest zdecydowanie bardziej ekologiczny od innych, tradycyjnych materiałów palnych. Jednakże, składa się on głównie z węgla, który per se za ekologiczny nie jest uważany. Za odpowiednie spalanie i ekologię odpowiada nie tylko sam materiał – ale również piec czy kocioł, w którym to zjawisko zachodzi. Nowoczesne, automatyczne kotły retortowe, przystosowane do spalania ekogroszku, pozwalają na bardzo wysoką wydajność i mniejsze ogólne użycie paliwa. Rekapitulując – dobrej jakości ekogroszek wydziela dużo mniej szkodliwych substancji do atmosfery i ogólny ich poziom jest niższy od dopuszczanych w normach. Zatem można powiedzieć, że jest to paliwo ekologiczne, ale w kontekście paliw spalanych.

Zalety ekogroszku

  • Wysoka kaloryczność, pozwalająca na uzyskanie większej ilości energii;
  • Wysoka sprawność działania urządzeń spalających, co przekłada się na ogólne, mniejsze wydatki dotyczące energii;
  • Wspomniana ekologiczność rozwiązania – mniej szkodliwych związków wydalanych do atmosfery;
  • Wygoda, gdy korzystamy z kotłów ze specjalnym podajnikiem tłokowym lub ślimakowym – nie musimy często doglądać procesu ogrzewania;
  • Mała ilość popiołu;
  • Można nim palić np. w kominku (z uwzględnieniem pewnych zasad – nie należy wsypywać dużych ilości tego opału, który potrafi wytworzyć bardzo wysokie temperatury, mogące zniszczyć elementy obudowy kominka);
  • Często jest bardziej opłacalny od zwykłego węgla (którego jakość nie musi być tak wysoka jak ekogroszku).

Do wad można doliczyć jedynie kupno odpowiedniego urządzenia retortowego, które usprawni, ułatwi i polepszy dostarczanie energii. Ponadto, kupując ekogroszek, należy być szczególnie uważnym, by nie dać się nabrać na dosyć popularne i wprowadzające w błąd praktyki handlarzy.

Ceny i sztuczki

Ekogroszek można kupić w naprawdę dobrej cenie, ale zdarza się, że niska kwota jest wynikiem machinacji nieuczciwych handlarzy, próbujących sprzedać towar trefny. Bardzo często zaś zdarza się kłamstwo o parametrach dotyczących spiekalności, zawartości wody i kaloryczności sprzedawanego paliwa. Najlepiej kupować materiał suchy (nie płacimy za wagę wody i energię potrzebną do jej wyparowania w kotle). Przy zakupie tego paliwa należy pamiętać również, by nie kierować się najniższą ceną. Warto zwrócić uwagę na faktyczną wartość opałową (a nie na często podawane ciepło spalania, które jest zasadniczo nieistotne), ilość zostawianego popiołu, wartość substancji niepalących się i parametry dotyczące spiekalności.

Opłacalne, nowoczesne rozwiązanie

Mając na uwadze plusy korzystania z ekogroszku, warto zastanowić się nad korzystaniem z niego. Wydatek na kocioł retortowy i samo paliwo najprawdopodobniej zwróci się nam po pewnym czasie – w zależności czego używaliśmy do ogrzewania. Warto zatem zastanowić się nad tym rozwiązaniem, które jest coraz częściej wybierane przez osoby budujące nowe domy lub zmieniające kocioł. W razie jakichkolwiek pytań na temat paliw spalanych zachęcamy do skontaktowania się z nami – posiadamy niezbędną wiedzę wynikłą z wieloletniego doświadczenia, dzięki czemu możemy rozjaśnić każdą wątpliwość.


alt


Przejdź do strony głównej